Dette 2-dags-kursus er målrettet fagprofessionelle, der arbejder med børn, unge og børnegrupper, og som allerede har erfaring med NUSSA. Kurset giver mulighed for at dykke dybere ned i, hvordan NUSSA og neuroaffektiv udviklingspsykologi kan styrke arbejdet med børnegrupper.
Du vil på kurset få en udvidet forståelse af, hvordan børns følelsesmæssige og sociale udvikling påvirkes gennem de mentale organiseringsniveauer, og hvordan du kan anvende denne viden til at skabe et trygt og reguleret miljø, der understøtter børns trivsel, sociale færdigheder og selvregulering. Dette kursus vil uddybe, hvordan du kan integrere disse neuroaffektive principper i dit arbejde med børnegrupper og bruge dem til at skabe et miljø, hvor børn trives og udvikler sig positivt.
Kurset bygger videre på den grundlæggende NUSSA-ramme og giver supplerende redskaber og metoder til at understøtte børns følelsesmæssige udvikling gennem neuroaffektiv udviklingspsykologi samt konkrete lege og øvelser.
Den neuroaffektive udviklingspsykologi fokuserer på, hvordan børns hjerner og deres tilknytning til voksne påvirker deres evne til at regulere følelser og skabe sunde relationer. Teorien giver et landkort til at forstå, hvordan de følelsesmæssige systemer i hjernen – det autonome, det limbiske og præfrontale niveau – spiller en afgørende rolle i børns sociale og følelsesmæssige udvikling. Kurset vil også fokusere på selvbeskyttelsesresponser: hvordan de forstås, og hvordan de kan rummes pædagogisk.
Forudsætninger for deltagelse
Kurset forudsætter, at du som deltager allerede har gennemført NUSSA og har erfaring med de grundlæggende metoder og redskaber, som programmet består af.
Inkluderet
Prisen inkluderer morgenmad, frokost, kaffe og te samt eftermiddagskage.
Kursusdatoer
12.- 13. november 2025
Ca. 14 dage før kursusstart udsendes velkomstbrev med praktisk information.
Der udleveres kursusbevis på sidste kursusdag.
Som deltager vil du:
Kurset kombinerer teori og praksis og giver konkrete redskaber til arbejdet med børns følelsesmæssige regulering og personlighedsmæssige- og sociale udvikling.
Teoretiske emner og praktiske øvelser omfatter:
Dag 1:
Dag 2:
Anne Larsen
Familie- og psykoterapeut (MPF)
Anne Larsen er uddannet socialpædagog, og har derudover en efteruddannelse som småbørnskonsulent. Hun er certificeret Theraplay-specialist og ICDP–vejleder. Hun har mange års erfaring i arbejde med børn og familier med tilknytnings- og relationsforstyrrelser og har i en årrække arbejdet med familiebehandling og plejefamilier. Anne har i dag selvstændig praksis med familiebehandlings- og Theraplayforløb, og hun arbejder desuden som supervisor, foredragsholder og underviser.
Marie Colding Ngounou
Psykoterapeut og socialpædagog
Marie er uddannet socialpædagog, og psykoterapeut MPF. Hun er certificeret Theraplay-terapeut, har mange års erfaring i arbejdet med børn og familier med traume problematikker, tilknytnings- og relationsforstyrrelser. Derudover har hun arbejdet i specialinstitution, på børne/unge krisecenter, i daginstitution og mange år som familiebehandler. I dag har Marie selvstændig praksis med terapi, supervision og undervisning . Marie er samtidig holdleder, underviser og supervisor for 2. og 4. årets studerende på PUC (psykoterapeutisk uddannelses center) Marie er frivillig projekt ansvarlig for et børnehjemsprojekt i Uganda i organisationen Verdens børn, hun underviser personalet på børnehjemmene i forhold til traumeforståelse, arousal regulering og tilknytning og arbejdet med børnegrupper.
"*" indikerer påkrævede felter